wtorek, 14 lipca 2015

Der Ringstrasse - ulica pełna przepychu

To tutaj znajdują się najpopularniejsze wiedeńskie miejsca: ratusz, parlament, pałac Hofburg, muzea, opera wiedeńska, teatr i inne. Budynki wzniesiono w połowie 19 stulecia, a dookoła starego miasta przebiegają liczne trakcje tramwajowe, dzięki temu możliwa jest przejażdżka wokół Ringu zabytkowym, żółtym tramwajem Vienna Ring Tram, która trwa ok. 30 minut i kosztuje 8 Euro. 


Nawet jak ma się wykupiony bilet czasowy lub roczny na wszystkie wiedeńskie linie, i tak za ten turystyczny przejazd trzeba zapłacić. Po założeniu rocznego biletu dostałam katalog ze zniżkami i tam właśnie znajduje się między innymi kupon na przejażdżkę zabytkowym tramwajem za połowę ceny lub 1+1 gratis :)
Podróż zaczyna się na Schwedenplatz'u, tramwaj jeździ codziennie, co pół godziny między 10 a 17:30. Bilety można zakupić już po wejściu do tramwaju, dostaje się również słuchawki i podróż umilają dźwięki muzyki klasycznej w tle, a informacji dostarcza przewodnik audio dostępny w 8 wersjach językowych. Niestety polskiego nie usłyszymy... Po drodze mija się wiele luksusowych hoteli i ogromnych siedzib banków, ale zabytków również nie brakuje.
Mój ulubiony - parlament wiedeński (1874-1883). Wybudowany w stylu neoklasycystycznym, na upamiętnienie greckiej demokracji. Pomnik Pallas Ateny w złotym hełmie ma być symbolem ustroju demokratycznego, a pomniki greckich filozofów i historyków majestatycznie ustawione po obu stronach wejścia stanowią dopełnienie mądrości starożytnej Grecji :)Obok Parlamentu znajduje się ratusz (1872-1883) - wybudowany w stylu neogotyckim, na jednej z wież dostrzec można Rathausmann'a - ratuszowego mężczyznę :) Przed Ratuszem zawsze coś się dzieje, przez całe lato, już od 25 lat odbywa się tam co wieczór festiwal filmowy. Ustawiony jest ogromny ekran i wiele miejsc siedzących. Od godziny 20:00 transmitowane są różne "filmy" najczęściej to opery i koncerty. Fajne jest to, że dostępne jest tam całe zaplecze gastronomiczne. Nawet jeżeli film nas nie interesuje, można spróbować specjałów z różnych kuchni świata i napić się wyśmienitych drinków. Jedynie tłumy trochę zniechęcają :)
Naprzeciw parlamentu i Ratusza, po drugiej stronie Ringu, znajduje się ogród różany.
Podróżując tramwajem wokół Ringu mija się też kolejne zabytki:

Ruprechtskirche - najstarszy wiedeński kościół datowany na pierwszą połowę XII wieku, odgrywał ważną rolę w handlu solą

słynna opera wiedeńska otwarta w 1869 roku

Teatr miejski otwarty w 1888 roku
a także park miejski z pomnikiem znanego skrzypka Johann'a Strauss'a, o którym napiszę nieco później, oraz pałac Hofburg, i muzea - historii sztuki i historii naturalnej, o których pisałam już wcześniej tutaj.

Podróż Vienna Ring Tram ma swoje wady i zalety. Przez małe okna w starym tramwaju niewiele widać, a zrobienie dobrych zdjęć graniczy z cudem. Poza tym nie można wyjść, pozwiedzać - trzeba cierpliwie siedzieć, oglądać i słuchać. Jednak i tak jest godna polecenia, bo to taka lekcja starego miasta w pigułce. No i nogi nie bolą :)

9 komentarzy:

 1. Ja to bym się takim tramwajkiem przyjechała - tak na początek, żeby wiedzieć co i jak :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja to bym się takim tramwajkiem przyjechała - tak na początek, żeby wiedzieć co i jak :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś trzeba się przejechać :) i oczywiście o Operę zahaczyć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie! :) Sama chętnie bym się do Opery wybrała, ale czekam na jakieś promocje :)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Jak dzieciaki podrosną, koniecznie musicie się tu wybrać :)

   Usuń
 5. Witaj
  Byłam niecały tydzień temu, podziwiałam, nadal jestem pod wrażeniem Wiednia i jego pięknych zabytków :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że Wiedeń pozostawia miłe wspomnienia :)
   Pozdrawiam! :)

   Usuń

Copyright © 2014 Z Alicją przez Wiedeń , Blogger