niedziela, 17 kwietnia 2016

Stadtpark, wiedeński park miejski

Wiedeń to bardzo przyjemne, przyjazne mieszkańcom miasto. Jest tu pełno parków i zielonych kompleksów, ogrodów wokół licznych pałaców i pałacyków. Na pewno pamiętacie Schönbrunn, Belweder, albo Kahlenberg w lesie wiedeńskim z panoramą na cały Wiedeń, czy Leinzer Tiergarten z ukrytą wśród zieleni willą Hermesa. To piękne miejsca, którymi miasto i mieszkańcy mogą oddychać cały rok. Dzisiaj zapraszam do Stadtparku, parku miejskiego, który rozciąga się od pierwszej aż do trzeciej wiedeńskiej dzielnicy. Najlepiej dotrzeć tam metrem zielonej linii U4 i wysiąść na stacji Stadtpark, lub od drugiej strony - wysiąść z pociągu (lub metra) na stacji Wien Mitte.Powierzchnia parku miejskiego wynosi 65 000 metrów kwadratowych i jest bardzo różnorodna. Zwiedzanie zacznijmy od wyjścia z metra U4 na stacji Stadtpark. Sam pawilon metra został zaprojektowany przez znanego Otto Wagnera i wybudowany w stylu secesyjnym. Wychodząc z podziemi od razu rzuca się w oczy hotel Intercontinental. To chyba najsłynniejszy hotel w Wiedniu, podobno mieszkało tam wielu sławnych ludzi, m.in. Tom Cruise. Budynek hotelu nie wygląda jakoś szczególnie olśniewająco, ale gdy mu się lepiej przyjrzeć, dostrzec można, że na jego elewację składają się marmurowe płyty.Po wyjściu z metra musimy iść w prawo i przez główną bramę wchodzimy do parku. Kierujemy się lekko na lewo, mijamy knajpki i wychodzimy wprost na pomnik kompozytora Johanna Straussa syna. (Gdybyśmy poszli w lewo, weszlibyśmy do parku dla dzieci, o którym będzie w dalszej części postu).


Każdy obowiązkowo musi mieć zdjęcie z POZŁOCONYM Straussem! :) Po przeciwnej stronie pomnika znajduje się kwiatowy zegar, który wskazuje dokładną godzinę i nigdy nie zawodzi. Co roku prezentuje się inaczej, przyozdobiony innymi krzewami i kwiatami, ale zawsze jest piękny :)Budynek widoczny za zegarem to Kursalon. Miejsce, w którym można zaspokoić pragnienia swojej duszy :) Odbywają się tam koncerty Mozarta i Straussa a rezerwacja stolika na koncert z trzydaniową kolacją sięga 190 Euro od osoby.
Idąc dalej w głąb parku mijamy po drodze kilka pomników innych kompozytorów i malarzy a swego monumentu doczekał się tam nawet jeden z burmistrzów miasta - Andreas Zielinka. To za czasów jego rządów, w 1862 roku otworzono pierwszy miejski park Stadtpark.


Na środku parku podziwiać można urokliwe jeziorko w którego tafli zawsze pięknie odbijają się konary otaczających go drzew a dzikie kaczki urządzają sobie zawody w wodowaniu. Nie brakuje również dzieci przeganiających gołębie, czy zwyczajnie - ludzi szukających chwili wytchnienia.


Park rozdziela na dwie części Wiedeńska Rzeka (Wienfluss). Druga strona parku przeznaczona jest typowo dla dzieci i młodzieży, znajduje się tam kilka placów zabaw.
I fontanna Sebastiana Kneipp'a. Bawarskiego księdza, ziołolecznika i zwolennika leczenia... wodą. Znacie może te ziołowe płyny do kąpieli? Są tutaj bardzo popularne :)


Można oczywiście swobodnie przechodzić z jednej strony parku na drugą na przykład mostem kłódkowym. Nie zapomnijcie popodziwiać widoków i rzucić okiem trochę z dalszej perspektywy na Intercontinental :)Jestem zachwycona wiedeńskim parkiem miejskim, podoba mi się też rozgraniczenie rzeką miejsca do zabaw dla dzieci (wiadomo, że jest tam głośno) od miejsca  do wypoczynku dla zmęczonych miastem mieszkańców z małym jeziorkiem, pomnikami i pięknymi alejkami. Na poniższym zdjęciu w tle widać hotel Hilton :)
17 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia :) Alicja rozwijasz się :) No jak ładnie odświeżony wygląd strony :) Czuje wiosnę u Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję!! :) Robię ile mogę w tych krótkich wolnych chwilach, które tak szybko mijają :D

   Usuń
 2. Nie dzieię się, że jesteś zachwycona, ponieważ park wygląda na piękne miejsce. Lubię takie miejsckie parki, niby jesteś w centrum miasta, ale jednak uroki natury są tam zachowane i można posiedzieć w spokoju i posłuchać świergotu ptaków :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oo tak, najcenniejszy to ten świergot ptaków i spokój! :)

   Usuń
 3. My właśnie sobie spacerujemy po parku i zajadaliśmy lody :) Mała rzecz, a tak cieszy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My też właśnie wróciliśmy z jeszcze innego parku, ale dzisiaj u nas było piwko na kocyku a nie lody :P

   Usuń
 4. My właśnie sobie spacerujemy po parku i zajadaliśmy lody :) Mała rzecz, a tak cieszy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zakochałam się w tym parku! Uwielbiam takie miejsca, więc Twój post bardzo przypadł mi do gustu. Szczególnie podoba mi się to, że opisałaś, jak tam dotrzeć - przynajmniej będę mieć jakiś punkt gdzie łatwo trafię jak już uda mi się pojechać do Wiednia :D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się! :) Mam nadzieję, że trafisz bez komplikacji! :)

   Usuń
 6. Piękne miejsce... Uwielbiam takie ostoje, odskocznie od zgiełku miasta - zwłaszcza wiosną, kiedy przyroda rozkwita :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwłaszcza wiosną bardzo tego potrzebuję. W końcu koniec marazmu i szaro-burej zimnej zimy. Można w końcu oddychać pełną piersią! ;)

   Usuń
  2. Dokładnie. Jeszcze raz dzięki za taki wpis i pozdrawiam :)

   Usuń
 7. Piękne zdjęcia i cudowny park a ten zegar ....

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam to miejsce. Jakie śliczne, wiosenne zdjęcia. Miło było dzięki Tobie pospacerować znowu po Wiedniu.

  OdpowiedzUsuń
 9. przepiękne miejsce. uwielbiam takie ozdoby terenów zielonych jak rzeźby, murki, altanki itp. nie dziwię się, że jesteś tym miejscem zachwycona. zgadzam się również, że to świetny pomysł rozdzielenia części skierowanej głównie dla dzieci od tej gdzie nieco starsi szukają odrobiny wytchnienia od miejskiego zgiełku.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak tutaj ładnie, jak tu pięknie i uroczo. Sądzę, że większość miast w Polsce powinna mieć takie projekty parków. Te naturalne ławki, fontanny i alejki parkowe. Tego u nas nie ma, a szkoda.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Z Alicją przez Wiedeń , Blogger