wtorek, 31 marca 2015

Co i jak no i czym? :)

Bezirke, U-Bahnen, Züge, Straßenbahnen und Buslinien, czyli praktyczne informacje o poruszaniu się po mieście.
foto: http://www.news.at/a/wiener-linien-glatteis-u-bahn-314903
Zanim zaczniemy nasze zwiedzanie, bardzo przyda się garstka ważnych informacji dotyczących podróżowania po Wiedniu. Przy okazji warto zwrócić uwagę iloma liniami metra można się tu przemieszczać :)

Wiedeń jest podzielony na 23 dzielnice (Bezirke). Kolorami zaznaczono w którym roku dany obszar został przyłączony do miasta.

Źródło: http://www.austrianphilately.com/aroundthering/expand.htm


Ja mieszkam w 4 dzielnicy, którą przyłączono do Wiednia w 1850 roku. Jest to jedna z mniejszych dzielnic, ale bardzo ładna i idealnie usytuowana. Dość blisko mam do Dworca Głównego (Hauptbahnhoff) i do Belwederu - pięknego zamku o którym rozpiszę się w innym poście :) Mogę się pochwalić również tym, że według ostatnich statystyk, 4. dzielnica jest najbezpieczniejszą dzielnicą Wiednia. Natomiast najbardziej niebezpieczna jest 10. - czyli sąsiadująca z 4. Dzieli nas jedynie Dworzec Główny :)

W środkach transportu można tu przebierać.

Źródło: http://www.wien-konkret.at/verkehr/u-bahn/

Do wyboru mamy 5 linii metra, 29 linii tramwajowych, 107 linii autobusowych, 20 linii autobusów nocnych oraz 8 lokalnych linii pociągu. Najszybciej i najlepiej poruszać się metrem, które zaznaczone jest pięcioma kolorami (Zdjęcie powyżej).

Linia U1 - czerwony
Linia U2 - fioletowy
Linia U3 - pomarańczowy
Linia U4 - zielony
Linia U6 - Brązowy

Linia U5 jest dopiero w planach budowy, która rozpocznie się za 5 lat, w 2020 roku.

Ceny biletów są następujące:

24-godzinny - 7,60 Euro
48-godzinny - 13,30 Euro
72-godzinny - 16,50 Euro
Tygodniowy - 16,20 Euro, ale obowiązuje tylko od poniedziałku do niedzieli. Niestety nie można kupić tygodniowego biletu ważnego na przykład od czwartku do środy.
Bilet miesięczny kosztuje 48,20 Euro
Dostępne są też bilety jednoprzejazdowe - 2,20 Euro

Najstarszą, pierwszą wiedeńską linią metra jest U1, która funkcjonuje od 25 lutego 1978 roku. Nie ma potrzeby poruszania się po Wiedniu autem, bo komunikacją miejską praktycznie wszędzie można dojechać i to dość szybko - metro pojawia się co 3 - 5 minut.
Nieoceniona jest aplikacja na smartfona "QANDO", która jest na bieżąco aktualizowana i zawiera wszystko, co pomoże nam w podróżowaniu. Można tam wyszukiwać połączenia, sprawdzać konkretne linie metra, autobusu czy tramwaju, przeglądać mapę z zaznaczonymi środkami transportu a nawet dowiedzieć się na którym przystanku w jaki inny środek transportu możemy się przesiąść. Jest rewelacyjna i bardzo ułatwia życie :) Na dodatek jeśli np. autobus ma opóźnienie - ta informacja również pojawia się na bieżąco w "qando". Spóźnienia się zdarzają, ale nie są jakieś ekstremalnie długie. Najczęściej to ok. 2-3 minuty. Najbardziej spóźniają się pociągi, zdarza się, że mają 7-10-cio minutowe opóźnienia :)
Raz zdarzyło mi się czekać na metro pół godziny. Jak się później okazało, na jednej ze stacji linii U1 ogłoszono alarm bombowy i w związku z tym wstrzymano ruch w obu kierunkach aż do wyjaśnienia sprawy. Na szczęście alarm był fałszywy. Co jakiś czas bywa, że trzeba dłużej zaczekać - czasem gdy ktoś zesłabnie w metrze, również stoi ono na stacji i czeka na przyjazd karetki, (lub przylot helikoptera, bo bywało i tak) więc tym samym wstrzymuje ruch, ale nie zdarza się to często.
Wszystkie stacje są bardzo dobrze opisane i z łatwością można się w tych oznaczeniach odnaleźć.

foto: http://diepresse.com/home/panorama/wien/1346906/Kurzschluss-bei-Wiener-UBahn-am-Karlsplatz-

Foto: http://diepresse.com/home/panorama/wien/627221/Wiener-Karlsplatz_Starke-Reduktion-der-SzeneA metro w środku wygląda tu tak:

Generalnie po Wiedniu podróżuje się bardzo łatwo, szybko i przyjemnie. Pamiętajcie obowiązkowo o aplikacji "qando"! Jeśli nie znacie języka niemieckiego, nie martwcie się, aplikacja jest dostępna również w uniwersalnym języku angielskim :) Bez obaw! :)

10 komentarzy:

 1. Ekstra, przyda mi się takie kompendium wiedzy, w końcu kiedyś w końcu Cię odwiedze w Wiedeńskiej Krainie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No koniecznie! I mam nadzieję, że kolejne posty również Ci się przydadzą i wzbogacą Twoją wiedzę :D (i moją, bo sama dużo się uczę) :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale bajer-mapka z tym dołączaniem dzielnic Wiednia na przestrzeni lat. Nigdy się jeszcze z taką nie spotkałam!
  Aluś, niesamowicie się cieszę, że blog ruszył. Czekam na więcej! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znalazłam ją przez przypadek, też mi się spodobała :D

   Usuń
 4. Chciałabym się tam kiedyś wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wybieram się w styczniu na jeden dzień do Wiednia w ramach krótkiego wyjazdu do Bratysławy. Czy bilet 24 h obowiązuje od godziny skasowania czy jak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, należy go skasować i od wtedy jest ważny przez 24 godziny. Bilety można kupić w automatach na wszystkich stacjach, w TABAKach albo w punktach informacji turystycznej na większych dworcach. Pamiętajcie koniecznie, że bilety kasuje się przed wejściem do metra - w kasownikach, które najczęściej stoją przed ruchomymi schodami prowadzącymi do metra/pociągu.
   W tramwajach i autobusach są kasowniki, ale jeżeli będziecie najpierw podróżować metrem lub pociągiem, musicie bilet skasować przy wejściu.
   Udanego pobytu w europejskich stolicach! :)

   Usuń
 6. Wybieram się w styczniu na jeden dzień do Wiednia w ramach krótkiego wyjazdu do Bratysławy. Czy bilet 24 h obowiązuje od godziny skasowania czy jak?

  OdpowiedzUsuń
 7. Przydałaby się też informacja odnośnie przechowywalni bagażu, cena i gdzie? Czy ktoś się orientuje w tym temacie?

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Z Alicją przez Wiedeń , Blogger